Paulina WIlczyńska - architekt wnętrz, projektant wnętrz - logo główne

Co zawiera projekt wnętrz?

Czy projekt wnętrz to tylko wizualizacje?

Co zawiera projekt wnętrz?

 

Projekt wnętrz

Dobry i profesjonalny projekt wnętrz zawiera o wiele więcej niż tylko kolorowe obrazki.  Więc co zawiera i czym jest projekt wnętrz? Jest to dość spora książka, która prowadzi i pokazuje krok po kroku jak zrealizować daną inwestycję. W skład projektu wchodzą oczywiście fotorealistyczne wizualizacje, które pokazują jak finalnie ma wyglądać dana przestrzeń oraz jaki klimat chcemy osiągnąć w danym pomieszczeniu.

Ze względu na fakt, że projekt wnętrz musi być wykonalny, wizualizacje to tylko część bardziej złożonej całości.

projekt

 

Specyfikacja

Jako pierwsza prezentowana jest specyfikacja materiałowa oraz lista elementów wyposażenia do danego wnętrza. Znajdują się tam meble, lampy, materiały wykończeniowe, sprzęty, armatura oraz dekoracje niezbędne do urządzenia zaprojektowanej przestrzeni.  Aby ułatwić zamówienie materiałów, widnieją tam informacje o producencie, cenie oraz wymiarach i ilości wraz z linkami do produktów. Niewątpliwie jest to duże ułatwienie dla inwestora, ponieważ specyfikacja jest wykonana dla założonego budżetu. Nie musisz przeglądać setek stron internetowych z meblami i materiałami. Ja zrobię to za Ciebie. 

specyfikacja

 

Rysunki Techniczne

W skład projektu wchodzą również rysunki techniczne.

Znajdziemy tam inwentaryzację  czyli rysunek pokazujący stan obecny, który będzie poddany metamorfozie.

 

Dobry i profesjonalny projekt wnętrza zawiera o wiele więcej niż tylko kolorowe obrazki.

 

Układ funkcjonalny

Kolejno pojawia się wybrany wcześniej przez klienta układ funkcjonalny czyli aranżacja danej przestrzeni. Rysunek ten pokazuje ustawienie mebli, sprzętów, ewentualne zmiany w rozkładzie pomieszczeń lub nawet zamiana funkcji.

Do układów funkcjonalnych również jest rysunek pokazujący zmiany w układzie ścian- ściany do wyburzenia oraz projektowane ściany do wybudowania oraz zabudowy kartonowo-gipsowe.

Rysunki szczegółowe

Następnymi bardzo cennymi schematami są rysunki rozmieszczenia elektryki czyli gniazd oraz punktów oświetleniowych wraz z łącznikami. Warto pamiętać, że elektryka powstaje po układach funkcjonalnych, jak już jesteśmy pewni gdzie znajdują się wszystkie sprzęty oraz meble, tak aby pasowały do aranżacji. Na przykład abyś wiedział gdzie będzie wisiała lampa- nad stołem. Każdy wykonawca elektryki rozszyfruje co autor miał na myśli i przeniesie nasze założenia na realizację na budowie.

Kolejna karta zawiera układ rozmieszczenia podłączeń hydraulicznych czyli w którym miejscu jest na przykład umywalka, gdzie wanna lub prysznic, jakie baterie zostały wybrane i zastosowane i na jakiej wysokości wyprowadzić wyprowadzenia pod baterie.

Następne rysunki w projekcie obejmują układ oraz rodzaj podłogi wraz z ilością takich wykończeń jak listwy przypodłogowe.

Wykończenie ścian to karta, która pokazuje wykonawcy i klientowi w jaki sposób ma być wykończona każda ze ścian w mieszkaniu. Zaznaczone są wszelkie okładziny, kolory farb, tapety, lamele oraz inne materiały, które zostały wybrane na drodze projektowej i widnieją na wizualizacjach.

Poszczególne pomieszczenia

Bardzo ważne w projekcie są rysunki każdego z pomieszczeń pokazujące szczegółowo zabudowy meblowe , rozwinięcia ścian oraz rozwiązania techniczno materiałowe.   Są one następnymi stronami w projekcie i są niezbędne do zrealizowania wszystkich założeń projektowych.

 

 

Aby łatwiej było się rozeznać i odnaleźć w kładach pomieszczeń, połączone są one z wizualizacjami, dzięki którym mamy pewność, że wykonawca lub klient wie co autor miał na myśli.

wizualizacje

Fotorealistyczne wizualizacje 3D

Wizualizacja jest to komputerowe odwzorowanie projektowanej przestrzeni, gdzie wszystkie dobrane elementy wyposażenia są ukazane w skali 1:1 względem rzeczywistych wymiarów projektowanego pomieszczenia. Wizualizacje są ostatecznym spięciem artystycznej wizji, funkcjonalnych oraz technicznych rozwiązań, oraz wyborów materiałowych w formie 3D.

Krótko mówiąc pokazuje oczekiwany efekt końcowy projektowanego wnętrza. Należy jednak pamiętać, że pokazane meble, dodatki, lampy czy sprzęty nie zawsze są identyczne z fizycznie dostępnymi produktami. Dokładam jednak wszelkich starań aby wizualizacje oddawały jak najlepiej i  jak najwierniej klimat, kolorystykę, materiały i wybrane meble.

 

Pytanie czy projekt to tylko wizualizacje?

Absolutnie nie! Jednak często jest to dla inwestora najciekawsza część projektu.

 

W szczególności wizualizacja przedstawiona w formie widoku 360 stopni!

 

 

To czy projekt zostanie zrealizowany tak jak na wizualizacji zależy w dużej mierze od klienta i jego ostatecznych wyborów i zakupów. Pamiętaj aby trzymać się projektu lub w razie wątpliwości dopytać architekta.

Porównanie wizualizacji i realizacji:

 

Aby projekt wnętrza mógł powstać, najpierw musisz przejść przez wszystkie ETAPY PROJEKTU

 

 

PROJEKTY

 

 

Jeśli chcesz otrzymać bezpłatną wycenę projektu Twoich wnętrz, zapraszam do kontaktu.

Otrzymaj ofertę na kompleksowy projekt wnętrz

 

 

Ile czasu zajmuje przygotowanie projektu wnętrz?